Günlük Ayakkabı Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günlük Ayakkabı Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günlük yaşamda özellikle uzun süre ayakta kalarak çalışmak zorunda olanların ayakkabı tercihlerinde birçok detaya dikkat etmeleri gerekiyor. Ayak sağlığı ve konforu için tercih edilecek günlük ayakkabı modelleri hem kıyafetleriniz ile uyum göstermeli hem de ayağınıza maksimum konforu sunmalıdır.

Yanlış ayakkabı tercihleri sonrasında sorunlar genelde uzun vadede ortaya çıkmaktadır. Yaşam kalitesinin ciddi oranda düşmesine neden olan bu tür sorunları yaşamamak için doğru ayakkabı tercihi son derece önemli bir konudur. Günlük ayakkabı seçiminde sadece şıklık değil, aynı zamanda rahatlık ön planda tutulmalıdır.

Konfor, ayak tipine uygun model tercihi, kalite ve ayakkabı tabanı gibi seçenekler ilk sırada seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alıyor. Günümüzde birçok kişi yanlış ayakkabı tercihleri nedeniyle ciddi ortopedik rahatsızlıklar yaşamaktadır.

Günlük Ayakkabı Nasıl Olmalıdır?

Günlük ayakkabılar adından da anlaşılacağı üzere sizin gün içinde en sık tercih ettiğiniz ayakkabıları ifade eder. Hem günlük kıyafetlerinizle uyumlu olması hem de uzun süre ayakta durduğunuzda veya yürüyüş sırasında ayak konforunu ideal seviyede tutması son derece önemlidir.

Günlük ayakkabıların sahip olması gereken başlıca özellikler ise kısaca şunlardır:

 • Kaliteli malzemeden üretilmelidir.
 • Şık tasarıma sahip olmalıdır.
 • Kolay silinebilir ve kir tutmayan özellikler sunmalıdır.
 • Tabanı günlük kullanım için rahat olmalıdır.
 • Ayak tipi ve ayak numarası ile tamamen uyum göstermelidir.

Günlük hayatta sıklıkla spor ayakkabılar tercih edilmektedir. Profesyonel iş hayatında ise çoğu zaman kadınlar tarafından topuklu ayakkabılar tercih edilmektedir. Eğer iş hayatında günlük olarak bu tür ayakkabıları tercih edecekseniz bu durumda Giydimgidiyor kalitesi ve güvencesinden yararlanarak sizin için en kaliteli ve uygun gündelik ayakkabı modellerini de güvenle tercih edebilirsiniz.

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ayak sağlığının korunması, konfor ve şıklığın bir arada bulunması için ayakkabı seçiminde birçok detaya dikkat etmeniz gerekecektir Bu detayların her biri başta ayak numarası ve ayak tipi ile ortaya çıkar. Ardından ayakkabı kalitesi de son derece önemli konular arasında yer alıyor. Ayakkabı tercihlerinizde doğru seçimi yapmak için öncelikle ayak tipinizi öğrenerek işe başlamanız önerilir.

Doğru ayakkabı seçimi yapmak için şu kriterlere dikkat etmeniz gerekir:

 • Ayak Tipinizi Öğrenin: Her insanın ayak yapısı birbirinden farklıdır. Düz ayak, normal ayak, yüksek kemerli ayak, hallux valgus ayak tipi gibi birçok farklı ayak tipi ayakkabı tercihlerinde doğru seçimi yapmak için önemlim bir kriterdir.
 • Ayakkabı Kalitesini Es Geçmeyin: Diğer önemli bir konu ise ayakkabı kalitesidir. Kaliteli malzemeden üretilmesi, rahat bir taba sahip olması ve uygun ayak numarasında tercih edilmelidir.
 • Ayakkabı Tabanına Dikkat Edin: Ayakkabıda konforu sağlayan en önemli unsur ayakkabı tabanıdır. Ayak sağlığı ve rahatlığının önemli bir unsuru olan ayakkabı tabanının kaliteli olması ve ayağınızı gün boyu rahat hissettirmesi gerekir.

Doğru bir ayakkabı tercihi için daha pek çok detaya dikkat edebilirsiniz. Sağlık açısından size en iyi konforu sunacağından emin olduğunuz ayakkabı modelini tercih ederken ayrıca ayakkabının şık bir tasarıma sahip olup olmadığına da dikkat etmeniz tavsiye edilir. 

Bir Ayakkabının Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Herhangi bir ayakkabının kaliteli olduğunu anlamak için ayakkabının birçok detayına dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan ilki elbette üretici firmadır. Her ne kadar firma önemli bir etken olsa da marka tek başına kaliteli bir ayakkabı için yeterli kriter değildir. Malzeme kalitesine ve modeline göre doğru bir kaliteli ayakkabı tercih edilebilir.

Bir ayakkabının kaliteli olup olmadığını anlamak için kısaca şu detaylara dikkat edilmesi gerekecektir:

 • Malzeme kalitesinin incelenmesi.
 • İşçiliğinin iyi olması.
 • Yüksek konfor – rahatlık sunması.
 • Kaliteli bir tabana sahip olması vb.

Her zaman kalite ve şıklığı bir arada sunan Giydimgidiyor sayesinde en kaliteli günlük ayakkabı modellerini kolayca seçebilirsiniz. Birçok farklı kategoride günlük veya özel günler için tercih edebileceğiniz kaliteli ayakkabı modelleri sizleri bekliyor.

Ayakkabı Alırken Ne Kadar Boşluk Olmalı?

Ayakkabı satın alırken birçok kişinin kafası genelde ne kadar boşluk olması gerektiği konusunda karışmaktadır. Ayakkabı satın alırken ayak parmak uçlarının ayakkabının ucuna temas etmemesi gerekir. Ayrıca ayağınızın hem yanlardan hem de ön ve arkadan da baskı olmadan rahat hissetmesi gerekecektir.

Ayakkabı içinde ayağın bir miktar hareket edebilmesi ve rahatça giyilip çıkarılabilir olması gerekir. Ancak bu boşluk 2 – 3 parmak ve daha fazlası kadar olursa bu durumda ayak sağlığı yine riske girecektir. Genel olarak ayakkabı satın alırken tam ayak numaranıza göre tercih yapmanız gerekecektir. Ne çok boşluk bırakarak ne de çok sıkı ayakkabılar kesinlikle tercih edilmemelidir.

Düz Ayakkabı Modelleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düz ayakkabı, üretiminde topuk tercih edilmeyen, tabanı düz ayakkabıları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Günlük hayatta rahat bir yürüyüş sunması ve ayağı sıkıştırmadan rahatça giyip çıkarılabilir olmasıyla sık tercih edilmektedir. Genelde kadınlar için babet, slip – on, sandalet ve spor ayakkabılar gibi alternatif seçenekler düz ayakkabı modelleri arasında yer almaktadır.

Hem rahat olması hem de şık alternatif birçok tasarım ve renk seçeneğine sahip olması sayesinde de bu modeller günümüzde son derece yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Düz ayakkabı modelleri günlük ihtiyaçlara göre seçilmelidir. Yine rahatlık burada ilk sırada yer alacaktır. Ayak yapısına göre uygun modeller arasından kolayca istediğiniz tasarıma sahip şık düz ayakkabı modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Sneaker Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sneaker ayakkabılar, günlük yaşamın en vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Spor yapmak ya da günlük kullanım için tasarlanan bu modeller, spor giyim tarzını benimseyen herkesin tercihidir. Sneaker modasında da fark yaratan Giydimgidiyor sayesinde özellikler kadınların çok daha şık kıyafetler altında da taşlı sneaker modellerini tercih ederek rahat ayakkabılar ile her ortamda kendilerine yer bulmaları mümkündür.

Hafif, esnek, dayanıklı ve nefes alabilen ayakkabı modellerinden olması sayesinde bu ayakkabılara ilgi de her geçen gün artmaktadır. Sneaker modelleri arasından seçim yaparken günlük kullanıma uygun olması, hafif ve rahat olmasının dışında şık olmasına da dikkat ederek en iyi spor ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Hangi Sorunlara Yol Açar?

Yanlış ayakkabı tercihinde bulunanlar uzun vadede birçok sorunlar karşılaşabilmektedir. Bu sorunlar özellikle ilerleyen yaşlarda ciddi ortopedik rahatsızlıklara neden olacaktır. Erken dönemde görülen en önemli sorun ise ayak ağrıları olacaktır.

Yanlış ayakkabı seçiminin neden olabileceği başlıca sorunlar kısaca şunlardır:

 • Ayak ağrılarının artması,
 • Bilek burkulmaları,
 • Tırnak sorunları,
 • Yürüyüş bozuklukları,
 • Ayak derisinde oluşacak cilt problemleri,
 • Topuk dikeni gibi rahatsızlıklar vb.

Ufak ağrı şikayetleri olarak ortaya çıkacak bu tür sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka ayakkabı seçimlerinin doğru kriterlere göre yapılması gerekecektir. Günlük ayakkabı trendi nedeniyle ayak tipine uygun olmayan modelleri sık tercih eden kişilerde kısa sürede birçok ortopedik sorun ortaya çıkmaktadır.

Ayak tipinize ve kişisel zevklerinize göre Giydimgidiyor üzerinden tercih edeceğiniz tüm ayakkabı modelleri size en iyi konforu sağladığı gibi ayak sağlığınızı da düşünmektedir.

Etiketler: topuklu ayakkabı, rahat topuklu ayakkabı, yüksek topuklu ayakkabı
Haziran 03, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Size Chart
Çerez Kullanımı

Web sitemizde gezinme deneyiminizi geliştirmek, size kişiselleştirilmiş içerik ve hedefli reklamlar göstermek, web sitesi trafiğimizi analiz etmek ve ziyaretçilerimizin nereden geldiğini anlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanıyoruz. devamı