Kış Aylarına Özel Ayak Bakım İp Uçları

Kış Aylarına Özel Ayak Bakım İp Uçları

Ayaklar tüm gün vücudun ağırlığını taşıdığı için belirli zaman aralığında bakımı hak eden organlarımız arasında yer alır. Özellikle kış aylarında ayak bakımını ihmal etmemek ve onların sağlığını gözetmek önemlidir. Ayak bakımı kış mevsiminde soğuyan havalarla birlikte normal zamanlara göre daha da önem taşıyan bir konu haline gelir. Çoğunlukla ayaklarımıza bakım yapmayı önemsemediğimiz için vücudun yükünü çeken ayaklarımızı göz ardı ederiz ve daha sonra hiç beklemediğimiz sorunlarla karşılaşırız. Bu yüzden uzmanlar ayak sağlığını korumak ve tüm gün konforlu bir şekilde hareket edebilmek için kış mevsiminde de ayak bakım uygulamalarına önem verilmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Soğuk Havalarda Ayak Bakımı

Ayakların bakımlı olması hem sağlık açısından hem de estetik açıdan önemlidir. Estetik olarak güzel görünen ayaklara sahip olmak her kadının hayalidir. Ayaklar tüm gün boyunca vücudu taşıdığı ve deformasyona açık olduğu için vücutta düzenli bakıma en çok ihtiyaç duyulan bölgelerden biridir. Ayakların sağlıklı olması için her gün ılık suyla yıkanması tavsiye edilir. Özellikle soğuk kış aylarında ayakların soğuk havalardan kaynaklı zarar görmemesi ve cilt kuruluğu sorunu yaşanmaması için ayakların bakımına özen gösterilmelidir.

Soğuk havalarda, özellikle kış ayları boyunca kalın çoraplar, çizmeler ve botlar içinde olan ayaklarımızda çeşitli deformasyonlar görülebilir. Bu yüzden çorapların günlük olarak değiştirilmesi ve rahat ayakkabıların tercih edilmesi son derece önemlidir. Kış aylarında ayak bakımına önem verilmezse karşılaşılabilecek temel problemler şunlardır:

 • Bot veya çizme yüzünden ayakların şişmesi
 • Kalın çoraplar yüzünden ayakların havasız kalması
 • Nasır ve cilt problemleri oluşumu
 • Kötü koku
 • Terlemeye bağlı kızarıklıklar
 • Ayakların kuruması
 • Cildin nem dengesinin bozulup çatlaması

Bu tür problemler özellikle kış mevsiminde ayak bakımına yeterli özeni göstermeyen kişilerin en çok karşılaştığı problemler arasında yer alır. Kış aylarında ayaklarının güzel görünmesini isteyen ve bunun yanı sıra sağlık sorunlarından uzak kalmayı düşünenler uzmanların tavsiyelerine uymalıdır. Uzmanlar soğuk havalarda ayak bakımı konusunda önemli ipuçları ve yapılması gerekenleri açıklıyor.

Kışın Düzenli Ayak Bakımı

Kadınlar ayaklarının her zaman sağlıklı, konforlu ve aynı zamanda güzel görünmesini ister. Bu yüzden kadınlar ayaklarına her haftada en az 1 kez olacak şekilde bakım yapmaya özen gösterir. Çünkü gün boyunca hareket eden ve vücudun ağırlığını taşıyan ayaklar, dinlenmeye ve canlanmaya ihtiyaç duyar. Yumuşacık, bakımlı ayaklar kadınların kendisini daha iyi ve çekici hissetmesini sağlar. Cilt bakımı konusunda kaliteli ve etkili ayak bakım kremleri tercih ederek ayaklarınızda aradığınız o ferahlığı ve güzel görünümü elde edebilirsiniz. Bunun için ayaklara kışın düzenli bakım yapmak çok önemlidir.

Kışın Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminde evde basit bir şekilde ayak bakımı yapmak isteyenler için birkaç farklı yöntem vardır. Kadınlar ayaklarının mevcut durumuna ve gün içinde kaç saat ayakta kaldıklarını göz önünde bulundurarak bu bakım uygulamalarını tercih edebilirler. Kış ayak bakımı yapmak isteyenlerin evde kendi başlarına yapabilecekleri bakım uygulamalarından bazıları şunlardır:

 • Ayaklarınızı ılık ve pH derecesi ideal olan sabunlu suyla yıkayın.
 • Bu işlemden sonra ayaklarınızı soğuk suyla durulayın.
 • Havlu ile parmak araları dahil ayağın her yerini iyice kurulayın.
 • Son olarak nemlendirici krem sürerek ayakların hep ideal nem seviyesinde kalmasını sağlayın.

Kışın evde ayak bakımı yaparken ayak tırnaklarını düz değil yuvarlak biçimde kesmeye çalışın. Tırnakların yanındaki yumuşak deri dokusunu asla kesmeyin. Bunu yaparsanız tırnaklarınızın çok daha fazla uzaması söz konusu olabilir. Ayak bileğinden başlayarak diz bölgesine doğru masajlar yapmak kan dolaşımını hızlandırdığı için önemlidir. Bu sayede ayakta kış mevsiminde bot, çizme ve postal gibi ağır ayakkabıları giymekten kaynaklanan deformasyonlar hızlı bir şekilde giderilir. Eğer bot veya çizme giymekten dolayı ayağınızda şişme ve ağrı meydana geliyorsa bu masajı haftada belirli günlerde sık sık tekrar edin.

En Pratik Ayak Bakım Uygulaması

Evde ayaklarınıza bakım yaparak onların yumuşacık olmasını ve ideal nem dengelerini koruyarak çatlama riskini ortadan kaldırmayı başarabilirsiniz. Ayak bakım uygulamalarında tercih edilen bazı detaylar vardır. Öncelikle evde ayak bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan bazıları şunlardır:

 • Yatmadan önce ayaklarınıza süreceğiniz nemlendiriciler dikkat edin.
 • Nemlendirici kremleri parmak arasına kaçırmamaya özen gösterin. Çünkü bu bölge nemli kalırsa fark etmeden mantar oluşumuna davetiye çıkarabilir.
 • Yatmadan önce ayaklara yoğun bir krem sürün ve üzerine pamuklu çorap giyin. Pamuklu çorap kremin nem dengesini koruyacağı için sabah uyandığınızda ayaklarınızın pamuk gibi yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz pratik ayak bakım uygulamaları sayesinde kış mevsimini daha konforlu ve rahat geçirebilirsiniz. Özellikle kışın bot, çizme veya postal gibi ağır ayakkabılar giydiğiniz için ayaklarınızda ağrı hissediyorsanız çözüm oldukça basittir. Ayak bileğinden başlayarak ayağın her yerine güçlü şekilde masaj uyguladığınız zaman bu bölgedeki kan dolaşımı da hızlanacaktır. Böylelikle ayaklarınıza masaj yaparak hem ağrıları dindirebilir hem de ayağın daha güzel görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Soğuk Havalarda Topuk Çatlağı Sorunu

Genç yaşlı fark etmeksizin pek çok kadın havaların soğuması ile birlikte bazı problemleri ortak yaşayabilir. Örneğin soğuyan havalar vücudun derideki nem dengesini kaybetmesine yol açabilir. Bu nedenle soğuk havalarda topuk kuruluğu en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Topuk çatlaklarından kurtulmak için kullanılabilecek ekipman ve ürünleri temin ederek evde kendi başınıza bu sorunun üstesinden gelme fırsatı elde edebilirsiniz. Soğuk havalarda topuklarınızın sık sık çatlayıp size acı vermesinden şikayetçiyseniz şu çözüm uygulamasını tercih edebilirsiniz:

 • Topuk çatlaklarını gidermenin en basit ve hızlı çözümü ponza taşı kullanmaktır.
 • Soğuk havaların etkisiyle giderek artan topuk çatlağı ponza taşıyla temizlenebilir.
 • Sıcak suyla çatlamış sert deriyi yumuşatıp ponza taşıyla derinin atılması sağlanabilir.
 • Topuk çatlaklarından kurtulmak isteyenler banyoda topuklarını ponza taşı ile ovalayıp sağlıklı ve bakımlı ayaklara kavuşabilirler.

Kış mevsiminde banyo sonrasında çatlayan ölü deriyi ayaklardan atmanın en kolay yolu ponza taşıyla temizlik uygulamasıdır. Ponza taşıyla masaj yaptıktan sonra ayaklar yıkanır, kurutulur ve pH derecesi uygun olan nemlendirici kremler ile temizlenir. Ayak sağlığı açısından en önemli konuların başında nem dengesini sağlamak gelir. Bu yüzden ayaklarınızın hem sağlıklı hem de güzel görünmesini istiyorsanız kuru ayak bakımı konusunda en ideal nemlendirici kremleri seçmelisiniz.

Ayak Bakım Kremi Nasıl Olmalı?

Piyasada satışa sunulan pek çok farklı ayak bakım kremi markası ve modeli görmek mümkündür. Ancak bunların her biri ayaklarınıza en iyi bakımı yapmanızda birbiriyle aynı etkiyi göstermez. Gece ayak bakımı için uyumadan önce nemlendirici veya vazelin gibi yağlı bir krem kullanmanız tavsiye edilir. Ayaklar için özel olarak tasarlanmış ayak kremlerinde nem dengesi ve besleyici içerik çok önemlidir. Uzmanlar ayakların ideal nem seviyesine kavuşabilmesi için E vitamini bakımından zengin bakım kremleri ile birlikte kullanılmasını tavsiye ediyor. Uyumadan önce düzenli olarak ayağınızı E vitamini bakımından zengin ayak bakım kremleri ile nemlendirirseniz hem yumuşak hem de güzel kokan ayaklara sahip olabilirsiniz.

Etiketler: ayakkabı, ayakkabı seçimi, kaliteli ayakkabı seçimi, sağlıklı ayakkabı, ayak bakımı
Şubat 21, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Size Chart
Çerez Kullanımı

Web sitemizde gezinme deneyiminizi geliştirmek, size kişiselleştirilmiş içerik ve hedefli reklamlar göstermek, web sitesi trafiğimizi analiz etmek ve ziyaretçilerimizin nereden geldiğini anlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanıyoruz. devamı