Süet Botları Kullanma Kılavuzu

Süet Botları Kullanma Kılavuzu

Süet Botlar Nasıl Kullanılır?

Her giyim ürününün kendine has bir özelliği ön plana çıktığı için ona göre kullanılması gerekir. Örneğin rugan botlar nasıl ki her yerde ve ortamda giyilmiyorsa, süet deriye sahip botları kullanırken de dikkatli olmakta fayda vardır. Süet botlar, yıpranmaya karşı çok hassas yapıda ürünlerdir. Her ne kadar su geçirmez özelliğe sahip olsalar da uzun süre sıvı teması olduğunda veya kara maruz kalındığında süet botların deforme olma riski bulunmaktadır. Süet botları kullanırken mümkün olduğunca kuru ve dışarıdan müdahalenin olmadığı ortamlar seçilmelidir.

Pek çok kombinde muhteşem bir tamamlayıcı olan süet bot ve çizmeler dayanıklı olmadığı için dikkatli kullanılmalıdır. Süet bot nasıl kullanılır diye merak edenler için bu botları uzun süre ilk günkü görünümde tutmak için dışarıdan çok fazla müdahaleye maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Nedir bu müdahaleler? Yağmur ve kar suyu, kar ve buz, çamur veya başka birinin botunuza basması gibi darbelerdir. Bu tür istenmeyen durumlar süet botunuzun kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun botun dış yüzeyinde istenmeyen lekeler oluşmasına neden olabilir.

Süet Bot Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Süet botu günlük olarak giymek yerine özel günlerde tercih etmek doğru bir tercih olacaktır. Süet botu kombin yaptıktan sonra dolabınıza koymadan önce bakımını yaparsanız daha uzun yıllar boyunca ilk günkü görünümünü korumasına yardımcı olabilirsiniz. Süet bot ve ayakkabıların bakımı her kullanımdan sonra yapılmalı veya bu mümkün olmuyorsa uzun süre kullanmayacağınız zamandan hemen önce bakım gerçekleştirilmelidir.

Süet bot bakım kılavuzu ile birlikte gelen ayakkabılarınız için bu kılavuzdaki bilgilere göre çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz. Eğer süet botunuz ile birlikte gelen herhangi bir kullanım veya bakım kılavuzu yoksa bu durumda yapılacak en iyi şey süet bot fırçası ile temizleme işlemidir. Süet botu kir ve sürtme izlerinden temizlemediğiniz takdirde uzun süre bu kire maruz kalırsa dokusunda bozulmalar meydana gelebilir. Süet botun bakımında uygulanacak en önemli husus temizlik aşamasından geçer.

 

Süet Botları Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süet botunuzu uzun yıllar boyunca ilk günkü görünümde giymek ve kullanmak istiyorsanız, botunuzu doğru koşullarda giymeye ve vakit buldukça temizlemeye özen göstermelisiniz. Süet botunuzun ciddi bir çamur veya benzeri lekeye maruz kaldığını fark ettiğiniz halde temizlemeye üşenirseniz botunuzun derisinde deformasyon olması kaçınılmazdır. Süet botları temizlemek için özel olarak üretilmiş ekipmanlar vardır.

Görüntüsü ile oldukça ilgi çekici süet botların bakımı ve temizliği özen isteyen bir süreçtir. Bu yüzden çeşitli şekillerde süet botunuzda bir darbe meydana gelirse veya kire maruz kalırsa vakit kaybetmeden botunuzu tavsiye edilen bir şekilde temizlemeniz gerekir. Süet bot nasıl temizlenir sorusunun yanıtını arayanlar için bilinmesi gereken detaylara bu yazının devamından göz atabilirsiniz.

Süet Bot Temizleme Ekipmanları Nelerdir?

Süet botları yapısına uygun bir şekilde temizlemek için özel üretilmiş bazı ekipmanlar kullanmak gerekir. Şık görünümü ile giyim tarzında fark yaratan süet botların çabucak deforme olma riski vardır. Bu yüzden yağmur suyu, çamur veya kar izi gibi durumlara maruz kalan süet botların vakit kaybetmeden temizlenip bakımlarının yapılması gerekir. Süet botunuzu temizlemek için kullanabileceğiniz özel ekipmanlardan bazıları şunlardır:

 • Süet bot zımparası
 • Süet bot fırçası
 • Süet bot süngeri
 • Süet bot silgisi
 • Süet bot spreyi

Süet botların temizliğine çok özen gösterilmesi gerektiği için eğer süet bota sahipseniz bu tür ekipmanlarınızın olmasına da önem vermeniz tavsiye edilir. Süet botlarınızı uzun yıllar boyunca aynı kalitede ve görünümde muhafaza edebilmek için kirlendiği durumlarda hemen temizlemek gerekir. Süet ayakkabı ve botların temizleme işlerinde farklı ekipmanlar kullanmak süetin dokusuna zarar verebilir. Bu yüzden süet dokusuna en uyumlu olan özel üretilmiş bu ekipmanların kullanılması önerilir.

Süet Botlar Nasıl Temizlenir?

Süet botların temizliğinde kullanılan ekipmanlar sayesinde herhangi bir zorluk yaşamadan kir ve inatçı lekeler ortadan kaldırılabilir. Süet botun temizliği sırasında fırça ve sünger çok önemli bir yere sahiptir. Bu ekipmanların her ikisi de süet dokusuna uyumlu yapıda olduğu için bota zarar vermeden de deforme etmeden kirin çıkmasını sağlar. Süet botlarda zamanla diğer ayakkabılara temastan dolayı sürtme ve lekeler oluşabilir. Bu tür lekeleri çıkarmak için şu yöntemlerin sırasıyla uygulanması tavsiye edilir:

 • Süet fırçasını temin edin ve botların mutlaka kuru olduğundan emin olun.
 • Kiri çıkarmak için leke üzerine süet fırçasını hafifçe uygulayın.
 • Sürtme izlerini çıkarmak için fırçayı biraz sertçe bastırmak faydalı olabilir.
 • Fırçalama işlemleri bittikten sonra özel imal edilen süet ayakkabı spreyini bota 15 cm mesafeden dikkatlice sıkın.
 • Botun her yerine spreyin temas ettiğinden emin olduktan sonra muhafaza sırasında şeklinin bozulmaması için botun içine kağıt veya kalıp yerleştirin.
 • Bota hiçbir müdahalede bulunmadan en az 1 gece kurumaya bırakın.

Görüldüğü üzere bot üzerinde meydana gelen leke ve sürtme izlerini botun dokusuna zarar vermeden çıkartmak için bu yöntemler uygulanmalıdır. Süet botların temizliğinde kullanılan tüm ekipmanlar son derece kullanışlı ve pratiktir. Bu ürünleri temin ettikten sonra belirli aralıklarla süet bot temizliği ve bakımını yapabilirsiniz.

Süet Botlardan İnatçı Lekeler Nasıl Temizlenir?

Süet botlarda kar izi veya gıda lekeleri gibi inatçı kirler oluşabilir. Öte yandan motor yağı veya kan lekesi gibi zorlu lekelere karşı süet botu temizlemek için dikkatli olunmalıdır. Bu tür inatçı lekelerde süet ayakkabılara uyumlu köpükler bulunmaktadır. Ayakkabı temizleyicisi köpükleri süet botlara uygulayıp fırça yerine süet temizleme süngerini kullanarak inatçı kirleri ortadan kaldırabilirsiniz. Süet bot köpüğünü kirin üzerine sıktıktan sonra sünger yardımıyla hafifçe bastırarak lekeler temizlenebilir. Bundan sonra süet botun kullanma kılavuzunda yer alan bakım koşullarına göre muhafaza edilmesi tavsiye edilir.

Süet Botlar Makinede Yıkanır Mı?

Süet botlar farklı kumaş yapısına sahip olduğu için kesinlikle makinede yıkanmamalıdır. Bazı sneaker ve spor ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanmasında bir sakınca yoktur. Ancak süet botlar hem şeklini kaybetmemesi hem de kumaş dokusunun zarar görmemesi için kesinlikle makinede yıkanmaması gerekir. Eğer süet botu makineye atar ve yıkarsanız botun kumaşı derinleşir ve kalınlaşır. Bu tür deformasyonların olmaması için süet botun mutlaka elde ve özel ekipman kullanarak temizlenmesi gerekir. Bu konuda detaylı bilgileri süet botları kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz.

 

Etiketler: Süet bot nasıl temizlenir , Süet bot nasıl kullanılır ,süet bot modelleri
Aralık 29, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Size Chart
Çerez Kullanımı

Web sitemizde gezinme deneyiminizi geliştirmek, size kişiselleştirilmiş içerik ve hedefli reklamlar göstermek, web sitesi trafiğimizi analiz etmek ve ziyaretçilerimizin nereden geldiğini anlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanıyoruz. devamı